parallax background

5 jogínskych pozícií pre začiatočníkov, ktoré ti dodajú energiu v pondelok ráno

Toto mindfulness cvičenie ti pomôže cítiť sa vyrovnane
22. mája 2018
Týchto 5 signálov znamená, že vášmu telu chýbajú minerály
26. júna 2018
 

Skús si nájsť tých 10 minút a uvidíš, že nový týždeň sa začne omnoho lepšie.

Na týchto päť pozícií nepotrebuješ profesionálneho trénera a sú ideálne tesne po zobudení. Poriadne sa napi, pretože v noci sa tvoje telo zbavuje vody. Pusti si náš Spotify playlist K jóge, roztiahni podložku a môžeš začať.

 

Tadásana – Hora

Najlepšia pozícia na ráno je jedna z najzákladnejších v jóge vôbec. Nedovolí ti znova zaspať, pretože sa precvičuje v stoji.Nohy postav na šírku bedier, ramená spusti dole a pozeraj sa pred seba. Oči môžeš mať pokojne zatvorené, dôležitá je len poloha hlavy. Dýchaj nosom, zhlboka, pomaly. Pozvoľna začni krúžiť ramenami dopredu a dozadu.


S posledným nádychom v tejto pozícii zdvihni ruky nad hlavu a s výdychom choď do hlbokého predklonu.

 

Marjariasana – Mačka

Pokojne sa dostaň do pozície mačky tak, že v predklone vystrieš ruky pred seba na podložku a pomaly si položíš kolená pod bedrami. Je dôležité, aby dlane boli položené celou plochou na podložke, preto roztiahni prsty na široko od seba.S nádychom zdvihni hlavu aj zadok hore, pozeraj sa medzi obočie. Pri výdychu zaguľať chrbát, zatlač sa čo najviac dovnútra a pozeraj sa na podbruško. Budeš cítiť, ako ti telo splýva s dychom.

 

Adho Mukha Svanasana – Strecha

Z mačky môžeš ísť pozvoľne do pozície strechy. Stačí vystrieť kolená a upraviť pozíciu chodidiel tak, aby bol chrbát s dlaňami čo najviac vystretý.Ak nedokážeš v streche úplne dopnúť kolená, vôbec to nevadí. Pokojne ich môžeš mať aj pokrčené a striedavo si ich priťahovať – kolená k lakťom. Dbaj však na vystretý chrbát a kostrč vyťahuješ hore.

V tejto pozícii máš uvoľnenú krčnú chrbticu, takže si môžeš pekne pootáčať a pokývať hlavou. Uvedomuj si svoj dych, relaxuj.

 

Baddha Konasana – Motýľ

Ranné cvičenie môžeš zakončiť Motýľom, ktorý je pre človeka veľmi prirodzený, aj keby nikdy nepočul o jóge. Päty spoj k sebe, uvoľni obe polovice zadku a chodidlá otvor ako knihu.Keď si lakte položíš zvnútra kolien, môžeš si jemným zatlačením do strán otvárať panvu. S výdychom sa predkloň, uvoľni opäť hlavu a chvíľku tak vydrž.

 

Nakoniec sa posaď do akejkoľvek pozície, ktorá je ti príjemná – lotos, polovičný lotos, turecký sed alebo len tak s nohami zloženými pod zadkom. Aspoň na minútku si so zavretými očami uvedomuj, aké krásne ráno práve prežívaš.

O pár minút sa poriadne napi a uži si skvelý deň.

Ďakujeme Adriane Špronglovej a portálu cvicte.sk za znázornenie cvikov

😊