parallax background

Knihy o joge, ktoré ťa obohatia fyzicky aj duševne

cover_ preco sme zo spontnannych rozhodnuti stastnejsi
Prečo sme zo spontánnych rozhodnutí šťastnejší
26. októbra 2018
krv nie je voda
Prečo sme partnermi Národnej transfúznej služby
8. júna 2019
 

Vybrali sme tituly vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých.

 
Joga nie je len fyzické cvičenie. Je aj o prístupe k životu, o zmene postojov a objavovaní seba samého. Aj preto, že je taká komplexná, nie je ľahké rozumieť jej hneď od začiatku. Vybrali sme teda knihy, ktoré ti pomôžu nahliadnuť do jej histórie, fyzickej aj duševnej časti aj do jej prepojenia so životným štýlom.
Ak sa radíš medzi pokročilých jogínov, v našich knižkách môžeš objaviť nové a hĺbavejšie prístupy k precvičovaniu jogy.
 

Titul: Light on Yoga

Autor: B.K.S. Iyengar

B.K.S. Iyengar je pravdepodobne najznámejší učiteľ jogy na svete. Priniesol jej učenie do šiestich kontinentov a dokonca vznikol celý štýl jogy pomenovaný po ňom – Iyengar joga. Dožil sa 95 rokov a my mu môžeme vďačiť aj za túto úžasnú knižku.

Je to klasický úvod do precvičovania jogy pre samoukov. V troch častiach v nej autor popisuje vznik a teóriu jogy, následne detailne rozoberá telesné pózy a nakoniec Pranayama, teda správne dýchanie.

Ak potrebuješ k prečítať o joge iba jednu knihu, je to práve táto.
Na trhu existuje aj český preklad pod názvom Výklad jogy.

 

Titul: Perfectly imperfect

Autor: Baron Baptiste

Pri čítaní tejto knihy sa dostaneš hlbšie než k základným pózam a precítiš trochu viac, o čom joga skutočne je. Autorka popisuje, ako sa vo fyzickej póze treba psychicky uvoľniť, ako prežívať emócie a počúvať svoje vnútro.

Kladie dôraz na počúvanie intuície, nasledovanie túžob, a tak aj prepojenie filozofie jogy z každodenným životom. Ideálne čítanie pre každého nadšenca, bez ohľadu na aktuálnu jogovú prax.

Môžeš si ju prečítať aj po česky, ak budeš hľadať názov Dokonalá nedokonalost.

 
shutterstock_557789446
 

Titul: Eastern Body, Western Mind

Autor: Anodea Judith

Autorka knihy Západné telo, východná myseľ vysvetľuje teóriu čakier jazykom, ktorému porozumie aj začiatočník. Význam jednotlivých čakier spája s detstvom aj vplyvom dospievania a ponúka návod, ako si poškodenú čakru vyliečiť pre dosiahnutie telesnej aj duševnej rovnováhy.

Po prečítaní budeš vedieť, čo vo svojom živote zmeniť, aby bola jeho nasledujúca etapa šťastnejšia a naplnenejšia.

Knižka je dostupná aj v českom preklade s názvom Tělo východu, mysl západu.

 

Titul: Mindfulness Yoga: The Awakened Union of Breath, Body, and MindAutor: Frank Jude Boccio

V našich článkoch sme už popisovali, čo je to mindfulness a odporúčali sme cvičenia, ktoré ti pomôžu uvedomenú myseľ dosiahnuť. Kniha od Frank Jude Boccio ti vysvetlí všetko dopodrobna na 376 stranách a predstaví ti prepojenie tohto myšlienkového smeru s fyzickými cvičeniami jogy.

Ak už aj máš nejaké jogínske pozadie, kniha Mindfulness jogy pre teba môže byť osviežujúcim novým pohľadom na precvičovanie rovnakých póz s iným účinkom. Žiaľ, nepodarilo sa nám ju objaviť v preklade, takže je potrebné oprášiť angličtinu.

 
mlada zena cviciaca jogu, poloha macky
 

Titul: Poser

Autor: Claire Dederer

Túto knižku sme si zámerne nechali na záver. Predošlé štyri boli výsledkom dlhoročnej praxe, učenia jogy, prípadne štúdia psychológie a anatómie.

Poser od Claire Dederer je rozprávanie príbehu obyčajného človeka, ktorý si po prvotnej nedôvere jogu úplne zamiloval. Možno neponúka taký hĺbkový výklad polôh tela a správneho dýchania, ale nájdeš v nej o to viac reality a obyčajného života.

Prečítaj si príbeh matky, ktorá si cez jogu liečila problémy s chrbtom, ale napokon zistila, ako byť lepšou matkou, manželkou či priateľkou.
Publikácia je zatiaľ tiež dostupná len v angličtine.

 
Nech už si vyberieš ktorúkoľvek z nich, prajeme ti príjemné čítanie a objavovanie nových myšlienok 😊